Opinie o Nas
2018-08-28

Mała łazienka na poddaszu - jak rozplanować?

Na początek dobrze jest rozplanować kanalizację i podłączenie wody – najlepiej w taki sposób, aby możliwe były zmiany ustawienia mebli zależnie od naszego pomysłu. Dotyczy to zwłaszcza projektów, które są realizowane od zera do stanu deweloperskiego. Istotna jest informacja, czy mamy wpływ na położenie rur i odpływów, czy niekoniecznie. Jeśli tworzymy dom od podstaw do stanu „do zamieszkania”, możemy z architektem od razu zaplanować rozmieszczenie mebli w łazience.

Podstawowe zasady

Zasada numer jeden brzmi: nie kieruj się powierzchnią podłogi, jak to się zwykle robi w przypadku takich wnętrz. Wystarczy, że połowę takiej planowanej powierzchni obejmują skosy poniżej 190 cm, które przeszkadzają w umiejscowieniu mebli – i już nasz plan staje się nierealny. Z tego powodu należy zawsze dbać o sprawdzenie wysokości stropu w całym pomieszczeniu, co pomoże w odpowiednim rozplanowaniu stałych elementów łazienki. Dobrze jest też zorientować się, jak niskie jest pomieszczenie w miejscu, gdzie strop biegnie najbliżej ziemi. Inaczej bowiem będziemy projektować łazienkę, w której skosy biegną ok. 120 cm nad ziemią, a inaczej, gdy są one ostrzejsze i odległość do podłogi wynosi np. 80 cm.

Prysznic czy wanna?

To podstawowe pytanie staje się jeszcze istotniejsze, czy naszym celem jest wyposażenie małej łazienki na poddaszu. Warto zauważyć, że prysznic może stać przede wszystkim tam, gdzie strop jest równy i nie ma skosu – wymaga on bowiem odpowiedniej wysokości ze względów praktycznych. Wanna nie ma takiego wymogu, dlatego wiele osób decyduje się właśnie na nią w przypadku łazienki na poddaszu. Wannę wolnostojącą albo w zabudowie, a często i narożną czy innego, dowolnego kształtu można bez problemu zamontować w miejscu, gdzie strop biegnie najniżej. W ten sposób zagospodarowana zostanie przestrzeń, z której i tak trudno jest korzystać w inny sposób. Warto jednak pamiętać, że w przypadku osób starszych czy mniej sprawnych taka wanna będzie trudna w użytkowaniu; w takiej sytuacji możemy pokusić się o dodatkowy prysznic w miejscu, gdzie pomieszczenie jest wysokie. Aby nie obciążać go wizualnie, warto wybrać prysznic w zabudowie albo z brodzikiem tzw. podłogowym i drzwiami z pełnego szkła.

A jakie kolory?

Oczywiście, niezbędne są również pozostałe meble łazienkowe. Szafki możemy ustawić choćby pod skosami, o ile nie zdecydujemy się na wannę albo po prostu mamy więcej miejsca. Schowajmy tam rzeczy, po które sięgamy rzadziej niż codziennie – będzie to najwygodniejsze. Warto też wykorzystać naturalne światło wpadające przez okna dachowe oraz zainstalować oświetlenie punktowe. To wszystko jednak nie sprawi, że wnętrze będzie wyglądało lekko - trzeba jeszcze odpowiednio dopasować kolory. Najlepiej sprawdzają się jasne barwy, zwłaszcza na ścianie i skośnym suficie, co powiększy nieco optycznie pomieszczenie. Ciemne dodatki lepiej jest wykorzystać tam, gdzie pomieszczenie jest pełnowymiarowe. Przy zakupie farb warto pamiętać o takich, które są odporne na wilgoć.

pixel